Tehnologia Hawk-Eye a dat greș! Sheffield United a avut gol nevalidat cu Aston Villa!

18 iunie 2020
Juc─âtorii lui Sheffield ├«i semnaleaz─â arbitrul c─â mingea a dep─â╚Öit linia por╚ŤiiFoto: Guliver / GettyImages

Dup─â o pauz─â de 100 de zile for╚Ťat─â de pandemia de COVID-19, ├«n Anglia s-a reluat campionatul de fotbal. Cont├ónd ca restan╚Ť─â din a 28-a etap─â, meciul Aston Villa - Sheffield United s-a ├«ncheiat la egalitate, 0-0. Cu toate acestea, oaspe╚Ťii au avut un gol nevalidat, iar Societatea Hawk-Eye, care asigur─â tehnologia video pe linia por┼úii ├«n Premier League, ┼či-a cerut scuze public!

Meciul de la Birmingham a fost marcat de o faz─â litigioas─â. ├Än minutul 42, portarul echipei Aston Villa, Orjan Nyland, a intrat cu mingea ├«n poart─â, dup─â o lovitur─â liber─â executat─â de Oliver Norwood. Arbitrul Michael Oliver nu a primit semnalul care indic─â gol valabil, dar relu─ârile TV au ar─âtat c─â mingea a trecut cu toat─â circumferin┼úa linia por┼úii.Ulterior, Societatea Hawk-Eye, care asigur─â tehnologia video pe linia por┼úii ├«n Premier League, ┼či-a cerut scuze pentru nesemnalizarea acestui gol. "Hawk-Eye ├«┼či cere scuze f─âr─â rezerve fa┼ú─â de Premier League, Sheffield United ┼či de toat─â lumea afectat─â de acest incident", s-a precizat ├«ntr-un comunicat. Compania a ad─âugat c─â a fost pentru prima dat─â c├ónd a ap─ârut o astfel de eroare ├«n peste 9.000 de meciuri ├«n care a fost folosit sistemul Hawk-Eye Goal Line. S-a explicat c─â toate cele ┼čapte camere care supravegheaz─â linia por┼úii au fost obturate, concomitent, de portar, de un funda┼č sau de bar─â... Hawk-Eye a ad─âugat c─â sistemul a fost testat ├«naintea meciului, iar arbitrul ┼či asisten┼úii s─âi au confirmat c─â acesta func┼úioneaz─â.├Änaintea partidei de pe Villa Park, a fost ┼úinut un minut de reculegere pentru victimele pandemiei de coronavirus. Iar pe toate tricourile a fost imprimat─â o inim─â albastr─â cu ini╚Ťialele NHS de la Sistemul Britanic de S─ân─âtate. Pe de alt─â parte, juc─âtorii celor dou─â echipe au pus un genunchi pe gazon ├«n semn de sus┼úinere fa┼ú─â de mi┼čcarea Black Lives Matter. De altfel, to┼úi juc─âtorii din Premier League vor purta pe spatele tricourilor deviza mi┼čc─ârii pentru combaterea rasismului ┼či violen┼úei poli┼úiene┼čti. Meciul de la Birmingham a fost cel dint├ói oficial disputat ├«n Anglia dup─â ├«ntreruperea cauzat─â de pandemia de COVID-19, de la mijlocul lunii martie. ├Än urma acestui rezultat, Aston Villa se men╚Ťine pe penultimul loc, cu 26 de puncte, la 5 de ultima clasat─â, Norwich, ╚Öi la unul de ÔÇŁtrioulÔÇŁ West Ham, Watford ╚Öi Bournemouth, aflate pe locurile 16, 17 ╚Öi 18. Sheffield, ├«n schimb, a ratat ocazia de a o dep─â╚Öi pe Manchester United, r─âm├ón├ónd pe pozi╚Ťia a 6-a, la un punct.