Ziua neagr─â a "tricolorilor"

simeon stalpnicul png

S─âpt─âm├óna viitoare, Rom├ónia va ├«nt├ólni acas─â Armenia, ├«n preliminariile Mondialului din 2018, iar Daum e ├«ngrijorat. Andone, To┼čca, Chipciu ┼či Stanciu, oameni de baz─â, produc gafe pe band─â rulant─â, iar Pu┼čca┼č, pu┼čtiul de pe lista adi┼úional─â, a ├«nceput sezonul ├«n Italia cu un e┼čec.

Prima reprezentativ─â are dou─â meciuri la ├«nceputul lui septembrie, la data de 1 contra armenilor, ┼či la trei zile distan┼ú─â ├«mpotriva muntenegrenilor, ambele cont├ónd pentru CM din Rusia. ├Äns─â, de pe locul patru ├«n grup─â, cu doar ┼čase puncte, mai avem doar ┼čanse teoretice de calificare. Astfel, Daum a surprins convoc├ónd pentru aceste jocuri oameni ca Deac, care nu a mai ├«mbr─âcat ÔÇ×tricolorulÔÇŁ de mult timp, sau nechem├óndu-l pe Alibec, unul dintre cei mai buni fotbali┼čti autohtoni. ├Än rest, cu mici excep┼úii, oamenii de baz─â au r─âmas aceea┼či. Dar, aici au ap─ârut problemele. Duminic─â, ei au avut meciuri ├«n campionatele din Spania ┼či Belgia, ├«ns─â au dezam─âgit. Atacantul Florin Andone a ├«nt├ólnit colosul Real Madrid. Deportivo a pierdut cu 3-0, iar ÔÇ×v├órfulÔÇŁ nostru a irosit dou─â ocazii imense de a ├«nscrie ┼či, pe final, nici din penalty nu a reu┼čit s─â marcheze.

De asemenea, funda┼čul Alin To┼čca, titular la Betis ├«n fa┼úa Barcelonei, a fost autorul unui autogol care a deschis scorul pe Camp Nou, catalanii c├ó┼čtig├ónd p├ón─â la urm─â cu 2-0. Tot ├«n duminica neagr─â, dar ├«n Belgia, campioana Anderlecht s-a f─âcut de r├ós! Cel mai r─âu a c─âlcat pe bec la bruxellezi Alexandru Chipciu, care a fost catastrofal pe postul de funda┼č dreapta, unde a fost folosit ├«n premier─â de antrenorul Rene Weiler. Acesta a gre┼čit la dou─â din cele trei goluri ├«ncasate de la Saint Truiden ├«n ├«nfr├óngerea cu 3-2 suferit─â chiar pe Constant Vanden Stock.

Tot ├«n criz─â e ┼či Nicu┼čor Stanciu, care n-a prins dec├ót ultimele 12 minute ale partidei, semn c─â nici anul acesta nu porne┼čte cu mai mare ├«ncredere din partea antrenorului. Nu ├«n ultimul r├ónd, Dorin Rotariu, aflat pe lista adi┼úional─â pentru aceste dou─â jocuri, n-a prins nici banca de rezerve la FC Brugge, victorioas─â cu 2-1 ├«n deplasarea de la Kortrijk. Pentru to┼úi mai exist─â ├«ns─â o etap─â p├ón─â la confrunt─ârile din preliminariile Mondialului din 2018 ┼či sper─âm c─â weekendul viitor va fi mai bun!

Căpitanul s-a accidentat

Vlad Chiriche┼č are rareori ocazia s─â ├«nceap─â din primul minut un meci de campionat al italienilor, dar Maurizio Sarri i-a oferit asta ├«n debutul noului sezon din Serie A. C─âpitanul na┼úionalei noastre a r─âmas 90 de minute pe teren ├«n victoria cu 3-1 a lui Napoli la Verona, dar la final a acuzat mari dureri la um─ârul st├óng. Astfel, prezen┼úa lui pentru dubla cu Armenia ┼či Muntenegru este ├«n acest moment sub semnul ├«ntreb─ârii.