Deschamps și-a numit urmașul la naționala Franței: Zidane, câștigător
În contextul în care mai are aproximativ un an și jumătate, până la finele mandatului său de selecționerul echipei naționale a Franței, Didier Deschamps (56 de ani) a declarat, într-un interviu pentru „L'Équipe”, că Zinédine Zidane (52 de ani) este un candidat potrivit pentru a fi succesorul său la conducerea tehnică a primei reprezentative, după Campionatul Mondial din 2026.

Având deja oficializată plecarea sa, Deschamps mai are o singură misiune, ținând în mâinile sale evoluțiile Franţei după Cupa Mondială din 2026. Cu data încheierii contractului deja știută, necunoscuta rămâne încă cine îi va succede în „fotoliul” de selecționer. Din lista de opțiuni vehiculate, Deschamps îl vede favorit pe Zidane, pentru care „și-a dat votul” să-i continue parcursul de antrenor.
„Zizou este un candidat foarte bun, natural şi, aş adăuga eu, aşteptat”, a declarat Deschamps, adăugând: „Nu ştiu dacă el va dori. Asta va fi decizia lui şi a preşedintelui (n.r. Federației Franceze de Fotbal, Philippe Diallo, 61 de ani)”. Actualul selecționer a punctat, totodată, că există „mult respect” între cei doi foşti coechipieri la naţională, câştigători ai Cupei Mondiale din 1998 şi EURO 2000.
Zidane, susținut de perioada prolifică la Real Madrid
Între timp, Franţa va înfrunta Croaţia într-o „dublă”, pe 20 şi 23 martie, pentru un loc în „Final Four” din Liga Naţiunilor, în iunie, înainte de a se califica la Cupa Mondială din 2026. Kylian Mbappé (26 de ani) rămâne „asul” din mâneca naționalei lui Deschamps, care a concluzionat: „Va fi acolo, dacă nu i se întâmplă nimic, de acum până atunci. Este foarte ataşat de echipa Franţei, chiar dacă a avut o perioadă personală complicată. Şi-a regăsit toate atuurile, şi inevitabil, se vede în jocul lui şi în mintea lui. Nu am niciun motiv, astăzi, să spun că nu va fi căpitan, în martie”.
În vârstă de 52 de ani, Zidane nu a mai antrenat de aproximativ patru ani, fiind practic în fața primei experiențe la o echipă națională, de la „cârma” acesteia. Francezul are, însă, experiența deloc de neglijat de la Real Madrid, acolo unde a adunat ca ocupant al băncii tehnice 263 de meciuri în cele două mandate, din ianuarie 2016-iunie 2018 și martie 2019-iunie 2021). În materie de trofee, acesta se poate mândri cu două titluri în La Liga, două Supercupe ale Spaniei, trei Ligi ale Campionilor și două Supercupe UEFA.
Ai un pont sau mai multe informații pe subiect, scrie-ne pe adresa pont@click.ro!