Conacul sigilat un secol. Povestea aristocratului francez ce a creat „capsula timpului”

Aristocratul francez Louis Mantin a ridicat un conac impresionant în orașul Moulins, Franța. Fascinat de trecerea timpului, el a lăsat în testament o cerință neobișnuită: locuința să fie sigilată complet și redeschisă abia după 100 de ani de la moartea sa. A vrut ca oamenii din viitor să vadă „cum trăia un domn din secolul al XIX-lea”.

Conacul francez neatins timp de 100 de ani / foto: captură video
Conacul francez neatins timp de 100 de ani / foto: captură video

Un palat modern pentru acea vreme

Născut în 1851, Louis Mantin a fost funcționar public până la 42 de ani, când a moștenit o avere considerabilă de la tatăl său. De atunci, și-a dedicat viața călătoriilor, artelor și colecționării de obiecte rare. Nu s-a căsătorit niciodată, iar lipsa unei familii l-a făcut să își concentreze atenția pe moștenirea culturală pe care dorea să o lase.

Conacul, finalizat în 1893 de arhitectul René-Justin Moreau, era cu mult înaintea vremurilor sale. Dispunea de electricitate, o noutate care speria pe mulți la începutul secolului XX, și chiar de pardoseli încălzite. Interiorul era spectaculos: camere decorate în stiluri variate, tapiserii, vitralii Art Nouveau, mobilier de lux și o colecție impresionantă de artefacte, de la obiecte egiptene antice până la cranii de animale și mostre de minerale.

Casa încuiată timp de un secol

După moartea lui Mantin, în 1905, testamentul său a fost respectat întocmai: conacul a rămas închis pentru 100 de ani. Deși neatins de oameni, timpul și natura și-au lăsat amprenta. Insectele și mucegaiul au deteriorat unele dintre colecții, însă clădirea a rezistat chiar și celor două războaie mondiale.

La începutul anilor 2000, starea conacului era precară. O descendentă a familiei Mantin, Isabelle de Chavagnac, a presat autoritățile să ia măsuri, altfel moștenirea risca să fie pierdută definitiv, potrivit thevintagenews.com. Orașul Moulins a investit aproximativ patru milioane de dolari în restaurarea clădirii. După patru ani de muncă, în noiembrie 2010, conacul și-a redeschis porțile sub numele Maison Mantin.

O capsulă a timpului vizitată și astăzi

Astăzi, vizitatorii pot păși în universul creat de Louis Mantin, un om care și-a dorit să fie amintit exact așa cum a trăit. „Casa Capsulei Timpului” continuă să fascineze turiștii și să ofere o fereastră autentică spre viața aristocrației franceze de la sfârșitul secolului al XIX-lea.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
durere in gat jpg
tabel pensii logo jpg
Ilie Bolojan, Ioana Fasie, foto arhiva jpg
image png
UK, foto Shutterstock jpg
Ilie Bolojan FOTO Mediafax
image png
image png
image
actualitate.net
image
actualitate.net