Secretul Prințesei Diana. Ce obișnuia să introducă în palat fără știrea nimănui: „Pur și simplu, le băga în reședința regală”
Prințesa Diana este amintită nu doar pentru eleganța și implicarea ei în cauze umanitare, ci și pentru latura sa jucăușă și rebelă. Chiar și în cadrul strict al protocolului regal, Lady Di găsea mici moduri de a-și satisface curiozitatea și plăcerile personale. Un exemplu surprinzător este pasiunea ei pentru presa de scandal, interzisă la palat, dar care îi aducea mereu zâmbetul pe buze.

Prințesa Diana era cunoscută pentru firea sa caldă, dar și pentru latura jucăușă și puțin rebelă. Copiii ei au confirmat în interviuri că, uneori, încălca regulile regale pentru mici plăceri personale, complet nevinovate.
Lady Di își dorea mereu să fie la curent cu tot ce se întâmpla în lume, chiar și cu zvonurile și scandalurile. Această curiozitate o determina să aducă în palat lucruri strict interzise.
Plăcerea pentru tabloide
Obiectul interzis care îi stârnea plăcerea era presa de scandal. Revistele tabloide o făceau să zâmbească și o ajutau să fie la curent cu bârfele mondene. Pentru a le citi, îi cerea unui angajat de încredere să i le aducă discret în timpul vizitelor.
Hair stilistul Prințesei, Richard Dalton, a povestit că Diana îi cerea constant să-i aducă tabloide la Palatul Kensington. „Unul dintre hair stiliști, nu spun care, le introducea în mare secret la palat. Chiar am spus asta în public? Pur și simplu, le băga în reședința regală, dar nu era vorba despre mine...
Ea îmi spunea: «Richard, poți să mi le aduci tu?» Nimeni nu-și punea problema să mă verifice, pentru că nimeni nu știa că făceam așa ceva. Și, odată ce treceam de echipa de securitate și ajungeam în bucătărie, nu mai aveam niciun obstacol de întâmpinat”, a spus Richard Dalton, pentru people.com.
Încălcarea regulilor cu zâmbetul pe buze
Dalton a lucrat ca hair stilist al Prințesei Diana timp de 9 ani și se distra teribil văzând-o devorând tabloidele imediat ce le primea. Diana urmărea toate zvonurile despre ea și familia regală. Uneori se amuza, alteori se întrista când apăreau comentarii despre fiii săi, William și Harry.
Prințesa Diana nu se temea să încalce regulile regale sau protocolul, chiar fiind o figură centrală a familiei regale britanice. Pentru ea, cititul presei de scandal era complet nevinovat. Revistele mondene nu păreau periculoase pentru familie, așa că le citea fără ezitare, din copertă în copertă.



































