Bulgaria cumpără o cantitate uriașă de aur înainte de trecerea la euro. Achiziție record în 28 de ani
Bulgaria bifează un record cu cea mai mare achziție de aur din ultimii 28 de ani. Banca Națională a Bulgariei (BNB) a achiziționat 66.000 de uncii troy de aur, echivalentul a peste două tone, în perspectiva introducerii monedei euro la 1 ianuarie 2026. Mișcarea are loc într-un moment de expansiune globală a cererii de aur și într-un context în care prețul metalului prețios a atins un nou record istoric, depășind pragul de 4.000 de dolari pe uncie.

Achiziția bulgară reprezintă mai puțin de 1% din rezervele valutare ale Băncii Centrale, dar este cea mai mare din ultimele aproape trei decenii. Potrivit autorității monetare, tranzacțiile au fost realizate pe piețele internaționale la prețurile curente.
A doua cea mai mare achiziție din lume în august
Datele Consiliului Mondial al Aurului confirmă amploarea mișcării. Cu peste două tone cumpărate în august, Bulgaria s-a clasat pe locul al doilea la nivel global, depășită doar de Kazahstan, care a achiziționat 7,7 tone.
Este prima oară din 1997 când Sofia cumpără o cantitate atât de mare de aur, o decizie ce marchează reîntărirea poziției financiare a țării înainte de integrarea în zona euro.
În același interval, Turcia, Uzbekistan, Cehia și Ghana au cumpărat fiecare peste o tonă, în timp ce Polonia, cu 67 de tone de la începutul anului, rămâne lider mondial.
Achizițiile masive reflectă o tendință globală: băncile centrale acumulează aur pe fondul tensiunilor geopolitice și al volatilității dolarului.
Aurul atinge un nou record istoric
Prețul aurului a urcat la 4.037 dolari pe uncie troy, o creștere de peste 50% într-un singur an – cea mai mare din 1979. Investitorii și instituțiile se grăbesc să își securizeze rezervele, anticipând noi creșteri. Miliardarul Ray Dalio a afirmat recent că „aurul este acum mai sigur decât dolarul”, iar băncile centrale continuă să fie principalii cumpărători, acumulând aproape 1.000 de tone în trei ani.
În Asia, cererea explodează – India și-a dublat importurile de aur și argint într-o singură lună, semn că metalul prețios a redevenit o ancoră într-o economie globală tot mai instabilă. Bulgaria, cu achiziția sa spectaculoasă, se înscrie astfel într-o tendință care transformă din nou aurul în cel mai căutat activ de siguranță al lumii.




































