A murit Emanuel Valeriu, fost director general al TVR

Ultima actualizare:

„A fost un ziarist de mare talent“, a declarat, pentru „Adevărul“, academicianul Răzvan Theodorescu.

Cu drag şi-a amintit de el şi jurnalistul Cristian Ţopescu, care şi-a exprimat „regrete enorme“. „A fost unul dintre modelele mele de comentator sportiv, pe când îmi făceam ucenicia“, a spus Ţopescu pentru „Adevărul“. Jurnalistul păstrează în memorie meciurile de rugby şi de fotbal comentate de Emanuel Valeriu.

„M-a impresionat cum a comentat finala Cupei Intercontinentale, dintre Internazionale Milano şi Independiente Bueno Aires“, îşi aminteşte Ţopescu, care spune că a învăţat foarte multe de la fostul jurnalist.

Emanuel Valeriu a jucat rugby la Clubul Casei Armate, pe postul de mijlocaş la deschidere. Şi-a început cariera de jurnalist în 1940, la ziarul „Universul Sport”. A lucrat mai apoi la postul public de radio și televiziune ca reporter, redactor și producător. Între 1990 și 1992 a fost Director General al TVR. De asemenea, a publicat mai multe cărți despre sport și politică.

Incinerarea va avea loc joi, 19.04.2011, la ora 15.30, la Crematoriul Uman Vitan-Barzesti.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Cafea la volan - masina FOTO Shutterstock
oua rosii paste jpeg
avioane parcate aeroport aterizare avion frankfurt shutterstock 1702941451 jpg
turda png
telefon baie pexels jpg
pedro cabral1 jpeg
Constructie casa FOTO Shutterstock
ciuperci conserva shutter1 jpeg
image
image