Descoperire uluitoare într-o pădure din Teleorman! Ce a găsit un șofer de tir: „După ce am început să sap în pământ au început să iasă la iveală”

Ultima actualizare:

Țara noastră este, literalmente, plină de comori. Iar un șofer de TIR din Olt a făcut o descoperire uimitoare într-o pădure din Teleroman. Cu ajutorul detectorului său de metale, bărbatul a găsit mai multe bijuterii și monede care ar data, potrivit specialiștilor, din secolul XVI.

Bărbatul a găsit piese vechi de secole / foto: observatornews.ro
Bărbatul a găsit piese vechi de secole / foto: observatornews.ro

România este un loc plin de comori, iar această afirmație este, câteodată, una cât se poate de literală. Iar mulți români reușesc să aducă la lumină artefacte fascinante din trecutul nostru, cu ajutorul detectoarelor de metale. Recent, un bărbat din Olt a reușit să descopere mai multe bijuterii și monede vechi de secole, într-o pădure din Teleorman.

Adrian Manea este șofer de TIR, iar, în timpul liber, iese în natură pentru a căuta comori ascunse în pământ de secole, sau chiar și milenii. El are acest hobby de aproximativ doi ani, iar de-a lungul timpului a găsit mai multe artefacte istorice fascinante.

Monede și bijuterii vechi de secole au fost găsite în Teleroman

Adrian Manea a spus că, în timp ce locul său de muncă l-a dus până în Teleorman, el se afla în apropiere de o pădure, moment în care a intrat în vorbă cu localnicii. Aceștia i-au spus că acele pământuri aparținuseră, cândva, unui boier, iar în mijlocul pădurii ar fi un vechi conac.

„Mi-au spus că a aparținut unui boier pe nume Berindei și chiar în mijlocul pădurii, aici, la 200 de metri, ar fi fost un conac boieresc, care ulterior ar fi fost dărâmat”, a spus Adrian Manea, potrivit observatornews.ro.

Obiectele au fost predate muzeului din Alexandria

După ce a auzit legenda despre acea zonă, bărbatul a decis să exploreze locația cu atenție. Iar rezultatele au apărut destul de rapid, pentru căutătorul de comori. „După ce am început să sap în pământ au început să iasă la iveală. Prima oară două, trei moneduțe și după aceea și bijuteriile una câte una”, a mai spus acesta.

Obiectele descoperite de Adrian Manea au fost predate muzeului din Alexandria, iar experții au spus că aceste piese ar proveni din secolul XVI. Potrivit legilor din țara noastră, cei care descoperă astfel de obiecte pot primi între 30% și 45% din valoarea lor.

Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
www.playsport.ro
image
sportpesurse.ro
image
www.bugetul.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
ornamente craciun jpg
wizz air avion la sol
mancare romaneasca buna jpg
ciorba radauteana istock jpg
aGFzaD1mN2VmMGRjYzMxOTFiN2Y2NDU0MmIwNjQxNzAwZTMwNA== thumb jpg
Captură de ecran din 2025 02 12 la 21 25 02 png
banner cum sa pari slab jpg
ion luca caragiale captura video jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net