Doliu imens în lumea presei muzicale. A murit jurnalistul preferat al artiștilor

Lumea presei muzicale din România este în doliu. Alex Revenco, unul dintre cei mai respectați și apreciați jurnaliști de specialitate, a murit, lăsând în urmă o carieră impresionantă și o comunitate profund îndurerată.

Alex Revenco, alături de fiica lui / foto: mahmur.info
Alex Revenco, alături de fiica lui / foto: mahmur.info

Cunoscut pentru pasiunea sa sinceră pentru muzică, modestia și generozitatea sa, Alex Revenco a fost o voce de referință în jurnalismul muzical românesc.

Anunțul trist a fost făcut de fostul său coleg și prieten, jurnalistul Florin Silviu Ivan, într-o postare emoționantă pe Facebook:

„Consternat, e puțin spus. Sînt devastat! Fostul meu coleg, Alex Revenco, Alexuțu nostru, nu mai este. Au trecut 28 de ani de la prima noastră întîlnire, de cînd a venit la mine, la birou, cu Eddie Neuman și Blazzaj.

Am fost colegi de redacție, am fost prieteni și am împărtășit aceeași dragoste pentru muzică. A fost unul dintre cei mai buni ziariști români în domeniu.

A fost un om simplu, modest și generos. Am împărțit deseori o pizza, un pahar de bere, de vodcă sau vin. Ultima dată vorbisem înainte de vacanța mea din iunie. I-am spus atunci că sînt pe fugă și că nu ne putem vedea. Excepțional om! Îngrozitoare pierdere!”

Alex Revenco va fi incinerat

Alex Revenco a murit pe 20 iulie, iar ceremonia de incinerare va avea loc marți, 23 iulie, la ora 09:00, la Crematoriul Vitan-Bârzești din București (str. Iuliu Hațieganu nr. 1). Cei care doresc să-i aducă un ultim omagiu sunt așteptați să îi celebreze viața și amintirea.

Cariera lui Alex Revenco s-a întins pe mai multe decenii. A fost Rock DJ la Contact Radio între 1991 și 2001, redactor-șef al Departamentului Muzică Tineret la Evenimentul Zilei între 1992 și 2000 și senior editor la Jurnalul Național între 2006 și 2014, unde s-a remarcat prin articolele sale dedicate muzicii rock și artiștilor români și internaționali.

A fost, pentru mulți artiști, nu doar un jurnalist, ci un confident, un sprijin, un prieten. Prin vocea lui, muzica a fost mereu în prim-plan, iar interviurile și cronicile sale au inspirat și validat generații întregi de muzicieni.

Dispariția lui Alex Revenco lasă un gol imens în presa de specialitate și în inimile celor care l-au cunoscut și i-au apreciat munca.

Dumnezeu să-l odihnească în pace.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
gaze Sursă foto: Profimedia
Catalin Rizea, Dan Capatos, foto captura TikTok, arhiva jpg
bacsis, foto Shutterstock jpg
Nicolae Ceauşescu, la Conferinţa Naţională a PCR din decembrie 1977 (© „Fototeca online a comunismului românesc”, cota: 2/1977)
Barbat arestat - catuse FOTO Shutterstock
base si maria jpg
seismograf cutremur istock jpg
jerash jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net