Orașul din România care intră în reparații. O arteră importantă se închide aproape doi ani
Municipiul Oradea intră, începând de vineri, 22 mai, într-una dintre cele mai mari reorganizări de trafic din ultimii ani. Autoritățile locale vor închide complet circulația pe o porțiune de aproape 1,5 kilometri de pe axa Magheru – Republicii, pentru a începe simultan lucrările la două pasaje subterane importante, în zonele Crișul și Gară.

Restricțiile vor afecta atât traficul auto, cât și transportul public și sunt estimate să dureze aproximativ 22 de luni. Potrivit autorităților, decizia de a introduce restricțiile la finalul săptămânii a fost luată pentru a le permite locuitorilor să se obișnuiască mai ușor cu noile rute ocolitoare în zilele de weekend, notează Bihoreanul.
Lucrările au primit undă verde după finalizarea asfaltării și marcajelor la nodul rutier de deasupra pasajului Oneștilor – Vladimirescu.
Șoferii vor fi nevoiți să folosească rute alternative
Zona afectată de restricții se întinde de la intersecția Bulevardului Magheru cu strada Enescu până la sensul giratoriu de la intersecția Bulevardului Ștefan cel Mare cu strada Berzei, în Piața București.
Pentru a evita blocajele, autoritățile recomandă folosirea unor trasee alternative, precum strada Mihai Eminescu și drumul rapid. Cu toate acestea, reprezentanții administrației locale avertizează că și aceste variante vor deveni foarte aglomerate.
Accesul către spitalele de pe strada Louis Pasteur se va face prin străzile Enescu și Gheorghe Doja. În anumite situații va putea fi folosită și breteaua amenajată sub viaductul drumului rapid din zona Ecaterina Teodoroiu.
Restricțiile au stârnit deja îngrijorare în rândul șoferilor și al locuitorilor din zonă, care se tem de blocaje severe.
„La intersecția de la Crișul și acum se formează cozi. Va fi blocaj total”, a spus un locuitor din zonă.
Un taximetrist consideră că situația va fi mai dificilă decât în perioada lucrărilor din Centrul Civic și spune că locuitorii din zonele aflate pe dealuri vor trebui să plece mai devreme de acasă pentru a ajunge la timp la destinație.
Tramvaiele vor fi înlocuite cu autobuze
Compania de transport local OTL a anunțat suspendarea circulației tramvaielor și autobuzelor pe tronsonul cuprins între Colegiul Național „Emanuil Gojdu” și Parcul Olosig.
Pentru a asigura transportul călătorilor, tramvaiele vor fi înlocuite cu autobuze suplimentare, care vor circula pe un traseu deviat prin Podul Dacia, Parcul Traian, strada Mihai Eminescu, Menumorut, Decebal și Parcul Olosig.
În plus, pentru legătura cu cartierul Rogerius, va fi introdusă o linie temporară de tramvai care va circula din Calea Aradului până la Podul CFR, prin Bulevardul Decebal.
Investiție de peste 278 milioane de lei
Proiectele de infrastructură din acest coridor urban au o valoare totală de peste 278 milioane de lei. Finanțarea este asigurată atât din fonduri europene, cât și din bugetul local.
În cadrul investiției au fost achiziționate și 20 de autobuze electrice, livrate încă din toamna anului trecut.
Primul dintre cele două proiecte majore este pasajul subteran de la Magazinul Crișul, care va avea o lungime de 340 de metri. Traficul auto va fi mutat în subteran, iar transportul public va circula la suprafață pe benzi dedicate.
În prima etapă, constructorul va împrejmui zona și va începe relocarea rețelelor de utilități, inclusiv apă, electricitate, internet și o magistrală de gaz. Ulterior vor începe lucrările de forare pentru sute de piloți.
Cel de-al doilea proiect este pasajul de la Gară, din Piața București, cu o lungime de 566 de metri. Acesta are rolul de a fluidiza traficul din fața stației CFR și de a crea un hub intermodal pentru tramvai, autobuz și tren.
În weekend vor începe demontările stâlpilor și ale firelor de contact pentru tramvaie, iar din luna iunie vor fi demarate lucrările de săpare și turnare a piloților forați.


































