Atenţie! Băuturile dietetice te îngraşă

Ultima actualizare:

 Dacă ai o slăbiciune pentru băuturile răcoritoare dietetice şi bei mai mult de două pe zi, rişti să iei mai repede în greutate faţă de cei care nu le agreează. 

Băuturile pe care e înscripţionat "dietetic", "fără zahăr" sau "fără calorii" conţin îndulcitori artificiali precum aspartam în loc de fructoză sau zaharoză. Aşa că în loc să slăbeşti vei lua şi mai mult proporţii.

"Aceste băuturi pot fi fără zahăr, dar nu sunt şi fără consecinţe. Datele din acest studiu şi altele asemănătoare sugerează că promovarea băuturilor carbogazoase dietetice şi îndulcite artificial ca alternativă poate fi un sfat nesănătos", a declarat Helen Hazuda, profesor la clinica epidemiologică din cadrul Şcolii de Medicină a Universitaţii Texas.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
thassos restaurants 1920 jpg
orez, foto shutterstock jpg
plosnite tren cfr FOTO tion ro 1 jpeg
back view man with mechanical leg sunny day sportsman black shorts white sneakers photographed training sport disability hobby concept jpg
Tendinte design interior 2025 mocha mousse  Foto ineditdesign png
canicula jpg
apartament, foto shutterstock jpg
Transfăgărășan văzut din dronă FOTO Shutterstock
image
image