Vitamina D îmbunătăţeşte vederea la vârstnici

Vitamina D îmbunătăţeşte vederea la vârstnici

Ultima actualizare:
1 2 jpg jpeg

Vitamina D este necesară pentru menţinerea unei bune circulaţii sangvine la nivelul ochilor, atrag atenţia oamenii de ştiinţă de la Institutul de Oftalmologie din cadrul Colegiului Universitar din Londra.

Pe măsură ce înaintăm în vârstă, vasele de sânge subţiri de la nivelul ochilor se înfundă şi se inflamează. Acest lucru favorizează scăderea cu 30% a celulelor receptoare pentru lumină la vârsta de 70 de ani, ceea ce reduce calitatea vederii.

În cadrul cercetării, oamenii de ştiinţă au administrat unor cobai 0,9 micrograme de vitamina D. După trei zile, a scăzut nivelul unei molecule toxice (beta-amiloid), iar vederea cobailor s-a îmbunătăţit semnificativ.

De asemenea, a scăzut şi nivelul depozitelor de amiloid din alte vase precum aorta, ceea ce înseamnă că vitamina D îmbunătăţeşte nu numai vederea, ci şi funcţia cardiacă.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
tiuit in urechi  jpg
psiholog jpg
femeie psiholog jpg
femeie care se da cu parfum jpg
Picture1 png
Urania Cremene (2) png
alergii  jpg
bullying png
image
image