Am rămas fără românce la Australian Open: Sorana Cîrstea, eliminată în optimi

24 ianuarie 2022

Sorana Cîrstea nu i-a putut rezista jucătoarei clasate pe locul 9 în lume, Iga Swiatek, și a fost eliminată pentru a doua oară în carieră în optimile de finală la Australian Open.

Sorana Cîrstea a fost eliminată în optimi la Australian Open (FOTO: Guliver/ Gettyimages)

Sorana C├«rstea a luat primul set ╚Öi ne-a dat mari speran╚Ťe c─â vom asista la o surpriz─â, dar mult mai t├ón─âra sa adversar─â ╚Öi-a revenit ╚Öi s-a calificat ├«n sferturile de final─â. Iga Swiatek s-a impus cu scorul de 5-7, 6-3, 6-3 ╚Öi va juca ├«n turul urm─âtor contra ├«nving─âtoarei din partida Kaia Kanepi - Arina Sabalenka, aceasta din ur─â fiind a doua favorit─â a competi╚Ťiei. Meciul a durat dou─â ore ┼či 28 de minute.

├Än urma elimin─ârii Soranei, Rom├ónia nu a mai r─âmas cu nici o reprezentant─â ├«n primul turneu de Grand Slam al anului. ├Än cursul dimine╚Ťii, Simona Halep fusese, de asemenea, scoas─â din curs─â de fran╚Ťuzoaica Alize Cornet. La finalul partidei, juc─âtoarea noastr─â acuzase probleme de s─ân─âtate cauzate de c─âldura infernal─â de la Melbourne.

Dup─â aceast─â eliminare, Sorana C├«rstea va urca p├ón─â pe locul 31 ├«n clasamentul mondial. Cel pu╚Ťin pe aceast─â pozi╚Ťie este ├«n ierarhia live. Spre deosebire de ea, Simona Halep s-a pr─âbu╚Öit serios ├«n clasament. Ea va ocupa de luni, ├«n cel mai bun caz, locul 23 ├«n lume, ceea ce reprezint─â cea mai slab─â pozi╚Ťionare ├«n ierarhia mondial─â din 2013 ├«ncoace.