Barcelona nu se regăsește: „reușește” a doua înfrângere în Liga Campionilor

Echipa de pe Camp Nou a plecat învinsă de pe „Giuseppe Meazza”, FC Barcelona fiind înfrântă cu 1-0 de Inter Milano, în runda trei a grupelor Ligii Campionilor. Unica reușită a meciului i-a aparținut mijlocașului turc Hakan Çalhanoğlu, care a adus victoria italienilor în prelungirile primei reprize ('45+2), cu un șut din afara careului.

Inter a învins-o fără drept de apel pe Barça (FOTO: EPA)

La jumătatea primei reprize, a avut loc și o fază care a stârnit discuții - Inter a cerut penalti, indicând un henț al lui Eric García, doar că, în urma analizei VAR, arbitrul „a dictat” ofsaid în cazul lui Lautaro Martínez. Și FC Barcelona a avut un gol, înscris de Pedri ('67), însă anulat pe motiv de henț. Pe final de meci, Sergio Busquets a fost aproape de un gol, dar mingea trimisă cu capul a trecut pe lângă poartă. În prelungiri, oaspeții au cerut penalti, însă analiza VAR nu le-a dat dreptate.

Catalanii nu stau grozav la cifre, fiind pe locul trei în grupe, cel care „retrogradează” în Liga Europa, cu trei puncte în tot atâtea meciuri. Lider este Bayern München, cu maximum de puncte, urmată de Inter cu șase puncte, iar ultima clasată, fără vreun punct acumulat, este Viktoria Plzeň.