Ponta a dezvăluit cum l-a cunoscut pe Donald Trump. „Trei sferturi dintre angajaţii lui sunt români”

Victor Ponta, fostul prim-ministru al României, a povestit recent în cadrul emisiunii „Sport și politică” moderată de Horia Ivanovici despre întâlnirea sa cu Donald Trump și despre legătura președintelui SUA cu România. Ponta a explicat cum a ajuns să-l cunoască personal pe fostul președinte american și a dezvăluit o informație surprinzătoare despre angajații acestuia: trei sferturi dintre ei sunt români.

Victor Ponta îl cunoaște pe Trump. Foto: arhiva.
Victor Ponta îl cunoaște pe Trump. Foto: arhiva.

Întâlnirea cu Donald Trump

Ponta a relatat cum a avut ocazia să-l întâlnească pe Donald Trump într-un context mai puțin formal, legat de pasiunea lor comună pentru golf. „Am avut norocul, absolut noroc, legat tot de sport. Norocul meu că am fost baschetbalist, acum sunt golfer. În decembrie, înainte să fie ales președinte, am fost la faimosul Mar-a-Lago”, a mărturisit Ponta, citat de Fanatik.

Această întâlnire a avut loc într-un cadru mai relaxat, departe de protocoalele politice, ceea ce i-a permis să interacționeze mai direct cu Donald Trump, în afacerea lui de familie.

Românii din echipa lui Trump

Unul dintre cele mai interesante aspecte dezvăluite de Victor Ponta a fost legătura foarte puternică pe care Donald Trump o are cu românii. Conform fostului premier, „trei sferturi dintre angajaţii familiei Trump sunt români”. Este vorba, însă, nu doar despre muncitori de rang inferior, ci și despre persoane care dețin funcții importante. „Șeful de la food and beverage, de la terenul de golf. Șeful de la Trump New York, managerul, și managerul de la Trump Chicago sunt români. Plecați de 10-15 ani”, a detaliat Ponta.

Această informație ar arăta o apreciere  a lui Donald Trump față de români, iar Ponta a subliniat că americanii care lucrează pentru Trump au o părere extrem de bună despre țara noastră și despre români. „Ești român? Foarte frumos, foarte muncitori. Asta e impresia. Eu l-am văzut la masă după jocul de golf, când a zis unde e Adrian, unde e Gabriel. Oameni foarte buni, muncitori”, a adăugat Ponta.

O relație strânsă cu România

Impresia pozitivă despre români pe care Donald Trump o are nu este întâmplătoare. De altfel, Ponta a subliniat că Trump nu doar că apreciează calitățile românilor, dar este și familiarizat cu faptul că România este un partener important pe plan internațional. „Le-am zis că sunteți mai buni ca toți ambasadorii României la Washington,” a spus Ponta, referindu-se la impactul pozitiv pe care românii l-au avut în carierele lor internaționale.

Aceste detalii sunt importante, mai ales într-un moment în care relațiile dintre România și Statele Unite continuă să evolueze. Ponta sugerează că prezența românilor în echipele lui Donald Trump ar putea contribui la aprofundarea legăturilor între cele două națiuni.

Percepția românilor despre Trump

În România, Donald Trump este privit cu un interes considerabil, iar sondajele arată că majoritatea românilor au o părere pozitivă despre fostul președinte american. Potrivit unui sondaj Euractiv.com, 7 din 10 români sunt de părere că alegerea lui Trump a fost un moment important pentru politica globală, iar 48% dintre români au o părere generală bună despre el.

Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
www.playsport.ro
image
sportpesurse.ro
image
www.bugetul.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
donariul jpg
sucevita jpg
supa minestrone jpeg
Proces electoral într-o secție de vot în timpul turului I al alegerilor pentru funcția de președinte al României și pentru referendumul legat de Capitală, București. FOTO Inquam Photos / Octav Ganea
image png
OLALADE AYELABOLA insta jpg
1 ciorba de pui cu taitei de casa jpg jpeg
test jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net