Hib: Cea mai mortală boală la copii de care nu ați auzit probabil niciodată. Există, dar e puțin cunoscută

Ultima actualizare:

Vaccinurile ar trebui celebrate în fiecare zi, ca una dintre cele mai mari realizări ale medicinei din toate timpurile. Cu ajutorul lor, omenirea a eradicat variola a reușit să pună capăt „epidemiilor de vară” de poliomielită și să reducă masiv incidența cancerului de col uterin, ca să numim doar câteva exemple, scrie IFL Science. Dar există o boală despre care s-a vorbit prea puțin, deși specialiștii știu că este cea mai mortală boală a copilăriei.

Foto cu caracter ilustrativ
Foto cu caracter ilustrativ

A fost o cauză semnificativă a infecțiilor grave la copii înainte de introducerea unui vaccin în anii 1980. Se numește Hib.

Hib, cel mai mare pericol pentru cei mai mici

Boala Hib este cauzată de bacteria Haemophilus influenzae tip B, identificată în 1892 de Richard Pfeiffer, când se credea în mod eronat că provoacă gripa.

Ulterior s-a descoperit că bacteria poate exista fără simptome în nasul uman, însă atunci când devine invazivă, poate provoca infecții foarte grave, în special la copii.

Bacteria era detectată în nasul a 0,5–3% dintre copiii sănătoși, dar era rar întâlnită la adulți. Până la 60% din cazurile de boală invazivă afectau bebelușii sub 12 luni, grupa 6–11 luni fiind cea mai vulnerabilă. Sugarii mai mici beneficiau parțial de anticorpii transmiși prin placentă și laptele matern.

Hib era cea mai frecventă cauză de meningită bacteriană la copii, cu simptome precum febră, durere de cap, gât înțepenit și vărsături, evoluând către convulsii și comă.

Rata de fatalitate putea ajunge până la 40%, iar cei care supraviețuiau se confruntau adesea cu pierderi permanente de auz sau vedere. Boala putea lua și alte forme severe: epiglotită, pneumonie, celulită sau septicemie.

„Chiar și cu tratament medical, aproximativ 1 din 20 de copii care dezvoltă meningită Hib mor”, explică Proiectul de Cunoaștere a Vaccinurilor de la Universitatea Oxford.

„Înainte de introducerea unui vaccin, se estimează că existau până la 1.500 de cazuri de boală Hib în fiecare an în Marea Britanie, ducând la aproximativ 900 de cazuri de meningită și 60 de decese anual.”

Vaccinarea a schimbat totul, dar lupta continuă

Primul vaccin Hib a fost introdus în Statele Unite în 1985, fiind apoi îmbunătățit. Aceste vaccinuri sunt inactivate și conțin doar o parte a bacteriei, suficientă pentru declanșarea unui răspuns imun fără a provoca boala.

În prezent, vaccinarea Hib este inclusă standard în schema pentru sugari în multe țări. În SUA, sunt recomandate 3–4 doze până la vârsta de 15 luni, iar în Marea Britanie vaccinul Hib este combinat într-o formulă „șase-în-unu” care protejează împotriva mai multor boli.

Cu toate acestea, acoperirea globală rămâne inegală. Potrivit Organizației Mondiale a Sănătății, se înregistrează încă aproximativ 3 milioane de episoade severe de Hib la nivel mondial anual.

Deși media globală a acoperirii vaccinale este estimată la 78%, în unele regiuni, precum Pacificul de Vest, aceasta abia ajunge la 34%.

Apariția tulpinilor rezistente la antibiotice arată că progresul obținut datorită vaccinării trebuie consolidat.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
bolojan targ de carte colaj captura video jpg
G7hz5o2aQAAfYkP jpeg
pompier  jpg
vot stampila jpg
Gheorghe Cerin, foto captura video YouTube, Shutterstock jpg
Alimente care scad colesterolul, foto shutterstock jpg
Cafenea Sursa  Freepik com jpg
ceausescu sondaj jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net