Prăjitura Mihai Eminescu

Prăjitura Mihai Eminescu

Ultima actualizare:
Prajitura Eminescu jpeg

Numele lui Silvian Miron este sinonim cu talentul şi priceperea în a modela ciocolata şi zahărul. Este creatorul Cupei ChocoArt-Silvian – decernată pentru prima dată la Campionatul de Gătit în Aer Liber–, al primului atelier de ciocolată din Europa de Sud-Est şi este creatorul prăjiturii Mihai Eminescu, pe care o pregăteşte an de an la mijloc de ianuarie.

În 2008 a participat la Olimpiada Bucăta­rilor, desfăşurată la Erfrut, Germa­nia, cu bustul regelui Carol, sculptat în cio­colată, lucrare care i-a adus medalia de aur şi recunoaşterea internaţională. În lu­na noiembrie a anului 2010, la Campionatul Mondial de Gastronomie de la Luxemburg, a creat busturile lui Vlad Ţepeş şi al reginei Maria, lucrări ce i-au adus medalia de argint.

La 15 ianuarie 2011, maestrul ciocolatier a săr­bă­torit pentru prima oară, la Constanţa, în cofetăria Silvian, ziua poetului Mihai Emi­nescu. Atunci a creat prăjitura Mihai Eminescu, prăjitură cu care se situează în ga­leria marilor cofetari români care au ono­rat personalităţile lumii cu creaţiile lor gastronomice. Unul dintre ei este cele­brul Capşa, care a creat, tot din ciocolată, prăjitura Joffre, cu prilejul vizitei mareşalului Joffre în România.

Prăjitura este realizată în Atelierul de ChocoArt-Silvian din aproximativ 10 kg de ciocolată. Prăjitura Eminescu conţine mousse de ciocolată cu praline şi un miez din muss de vanilie. Este glasată în jeleu de ciocolată, ornată cu o pană din ciocolată albă şi servită cu sos din fructe de pădure (prăjitura vândută pentru acasă nu include acest sos). Cei care doresc să guste delicioasa prăjitură, o vor putea face 15 şi 31 ianuarie 2014, pentru că „reţeta este disponibilă doar până la 31 ianuarie. Aceasta va ramâne numai reţeta lui Eminescu”, spune maestrul Silvian.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
tagliatele cu creveti si pui jpg
inghetata de zmeura jpg
pizza napoletana jpg
risotto italian cu galbiori jpg
friganele cu piersici coapte jpg
focaccia cu rozmarin, masline si rosii uscate jpg
chiftele italiene jpg
carmen bruma reteta desert jpg
image
image