Ziua Internaţională a Sindromului Down va fi marcată şi în România

Ziua Internaţională a Sindromului Down va fi marcată şi în România

Ultima actualizare:
1 2 jpg jpeg

Anul acesta, România va marca Ziua Internaţională a Sindromului Down (21 martie), recunoscută oficial de Naţiunile Unite în 2011.

Cu această ocazie, CEDCD, în parteneriat cu Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării, va organiza în Capitală o masă rotundă în cadrul căreia vor fi dezbătute drepturile copiilor cu dizabilităţi intelectuale.

De asemenea, pe 22 martie, va avea loc şi un Concert Extraordinar în beneficiul copiilor cu sindrom Down.

Acesta se va desfăşura la Sala de Concerte Mihai Jora, de la 19.00, avându-l ca protagonist pe Sujeet Desai, un muzician de 30 de ani, din Statele Unite ale Americii.

Din fondurile strânse în urma acestui concert, CEDCD îşi propune să înfiinţeze o structură de intervenţie timpurie pentru copiii cu această afecţiune, bazată pe cea mai nouă metodă de terapie, PECS (Picture Exchange Communication System).



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
mihaela bilic despre paine jpg
creier unsplash jpg
rutina de dus jpg
cum scapi de sughit jpeg
miros jpg
hepatita c 486755824 jpeg
grasime abdomen shutterstock jpeg
primul ajutor în caz de insolaţie jpeg
image
image