Campionul din Formula 1, victorie categorică în prima cursă din noul sezon

Pilotul olandez Max Verstappen a câştigat fără emoții Marele Premiu al Bahrainului, prima cursă a sezonului 2024 din Campionatul Mondial de Formula 1, desfăşurată, sâmbătă, pe circuitul de la Sakhir.

Max Verstappen, campionul en-titre, a început sezonul cu dreptul (FOTO: EPA)

Plecat din pole-position, campionul mondial en-titre a dominat cursa de la un capăt la altul, obţinând, astfel, victoria cu numărul 55 din cariera sa. Olandezul l-a devansat cu 22 sec 457/1000 pe mexicanul Sergio Pérez, colegul său de la Red Bull, clasat pe locul secund. De altfel, aceasta a fost cea de-a 114-a victorie obţinută de Red Bull de la intrarea sa în Formula 1, în urmă cu 20 de ani, egalând echipa Williams, ocupanta poziţiei a patra în clasamentul all-time din competiție, dominat de Ferrari, cu 243 de reușite. Următorul Mare Premiu al sezonului se va desfăşura în Arabia Saudită, sâmbăta viitoare.
Motivul pentru care primele două curse din acest sezon, la Bahrain și Arabia Saudită, au fost programate sâmbăta, nu duminica, este o sărbătoare musulmană, Ramadanul -luna sfântă pentru musulmani-, care va începe pe 10 martie, duminică, chiar când ar fi trebuit trebuit să aibă loc cursa din Arabia Saudită. Dat fiind regulamentul din acest sport, care prevede ca între curse să existe o pauză de șapte zile întregi, inclusiv prima cursă din noul sezon a fost mutată sâmbăta.