Bianca Ghelber, despre experiența de la JO2024: „Nu sunt supărată”

#Jocurile Olimpice Paris 2024

După ce a poposit la Jocurile Olimpice din Franța, de la Paris, cu mari speranțe, atleta Bianca Ghelber s-a clasat, marţi seară, pe locul nouă la proba de aruncarea ciocanului. Sportiva în vârstă de 34 de ani a povestit ce a însemnat pentru ea competiția care se desfășoară, în perioada 26 iulie-11 august, fiind televizată de Eurosport și TVR.

Bianca Ghelber, mulțumită de Jocurile Olimpice (FOTO: EPA)

„Nu a fost să fie! Eu chiar nu sunt supărată. Sunt mulţumită de tot ceea ce mi s-a întâmplat, până acum. Eu cred că lucrurile se întâmplă atunci când trebuie, nu când vrem noi şi când ne dorim. Sunt mulţumită cu tot ceea ce mi s-a întâmplat, până acum, altceva nu am ce să zic. Singurul regret, oarecum, este că s-ar fi putut lua medalie cu un rezultat foarte mic, adică 74... Dacă aveam aruncarea de la Tokyo, clar aş fi intrat la medalie! Dar aşa e în viaţă, mai cazi, te mai ridici... Eu am încercat să dau tot ce am putut, dar nu a fost să fie. Nu cred că am prins ziua cea bună, nu pot fi tot timpul robot, dar mergem mai departe. Important este că sunt sănătoasă, familia mă aşteaptă.

„Pe stadion parcă ești pe altă lume”

Au fost în tribună să mă susţină. Pe stadion a fost superb, parcă eşti pe altă lume!”, a declarat Bianca Ghelber la zona mixtă, după ce s-a clasat pe locul nouă în finala probei sale de la JO2024.
Cea mai bună aruncare din primele trei încercări ale româncei a măsurat 72.36 metri, cu care nu a continuat, însă, în finală. La prima încercare a ratat, iar a doua a consemnat 72.24 metri. Astfel, atleta „tricoloră” a încheiat pe locul nouă la JO 2024, după ce în calificări a fost pe 11 la general (71.42 metri).

Ai un pont sau mai multe informații pe subiect, scrie-ne pe adresa pont@click.ro!