David Popovici, încă o medalie olimpică! Românul a cucerit bronzul la 100m liber

#Jocurile Olimpice Paris 2024

David Popovici a cucerit, miercuri, medalia de bronz, obținând timpul de 47,49 secunde, în finala probei de înot 100 de metri liber, la Jocurile Olimpice care se dispută, în această perioadă, în Franța, la Paris. Astfel, românul își încheie aventura cu două medalii olimpice din tot atâtea probe la care a participat.

David Popovici, cu medalia de bronz cucerită la 100 m liber (FOTO: Profimedia)

Medalia de aur i-a revenit chinezului Pan Zhanle, care a spulberat recordul mondial, cu 46,40 secunde, în vreme ce „argintul” i-a revenit australianului Kyle Chalmers a venit pe poziția secundă, cu 47,48 secunde. Practic, David Popovici a fost la o sutime de medalia de argint, dar şi la o sutime de secundă de locul patru, ocupat de maghiarul Nándor Németh.

Încheie aventura olimpică având două medalii la Jocurile Olimpice de la Paris

Reamintim că sportivul român s-a calificat în ultimul act al probei de 100 de metri liber cu al cincilea timp din semifinale, 47,66, așa încât nu a pornit cursa de pe culoarul favoriților, precum era obișnuit - David Popovici a luat startul în finala „probei regină” de pe culoarul doi, reușind să obțină cea de-a cincea medalie de bronz şi 11-a medalie în total pentru România la înot, în istoria Jocurilor Olimpice.
Românul s-a aflat în fața ultimei curse la Paris la JO 2024, acolo unde a câștigat a doua medalie, cea de bronz, la câteva zile după primul său „aur” olimpic din carieră, reușit în urmă cu două zile, la proba de 200 metri liber, acolo unde a cucerit primul său „aur” olimpic, la începutul acestei săptămâni.
De remarcat că, la ediţia trecută a Jocurilor Olimpice, disputată în Japonia, la Tokyo, în 2021, David Popovici a ocupat locul șapte în finala de 100 metri liber.

Ai un pont sau mai multe informații pe subiect, scrie-ne pe adresa pont@click.ro!