Simona Halep defilează pe iarbă, la Birmingham: e în sferturi

Simona Halep pare că se simte perfect pe iarbă și în 2022, la fel cum a făcut-o și acum trei ani, când a cucerit titlul la Wimbledon. Ea s-a calificat în sferturi la Birmingham după o victorie rapidă.

Simona Halep avanseaz─â la Birmingham (FOTO: Guliver/ Gettyimages)

├Än turul secund al turneului de la Birmingham, Simona Halep a ├«nvins-o cu scorul de 6-3, 6-2 pe britanica Harriet Dart, locul 106 WTA, la cap─âtul unui meci care a durat o or─â ┼či dou─â minute ╚Öi care s-a aflat mereu la discre╚Ťia juc─âtoarei noastre. De altfel, la finalul partidei ea a recunoscut c─â s-a sim╚Ťit excelent pe teren. ÔÇŁM─â simt excelent! Am jucat mai bine dec├ót ├«n meciul precedent. Nu este u┼čor s─â joci ├«mpotriva ei. ├Ämi cer scuze, am mai jucat o dat─â cu ea, acum doi ani, dar am uitat. Nu am o memorie bun─â. A fost greu pe iarb─â, pentru c─â ea este obi┼čnuit─â cu aceast─â suprafa┼ú─â. Dar sunt fericit─â cu modul ├«n care am jucat. Focul ├«l am, r─âm├óne de v─âzut cum este jocul meu. Dau totul de fiecare dat─â c├ónd intru pe teren ┼či abia a┼čtept s─â joc mai multe meciuri, s─â ajung la sentimentul pe care l-am avut ├«n 2019. M─â simt din ce ├«n ce mai bine. ┼×tiu c─â urm─âtoarea mea adversar─â, Katie Boulter, serve┼čte foarte bine, a┼ča c─â va fi greu s─â returnez mingea. Fiecare meci e dificil pe iarb─â, nu ┼čtii la ce s─â te a┼čtep┼úi. Dar sunt preg─âtit─â ┼či voi lupta pentru victorieÔÇŁ, a spus Simona Halep dup─â meci, potrivit digisport.ro.

Românca, ocupantă a locului 20 în lume și cap de serie numărul 2, va juca în sferturile de finală contra britanicei Katie Boulter, o sportivă situată pe locul 141 WTA. Meciul va avea loc vineri, la o oră care urmează să fie stabilită.

Tot ├«n sferturile de final─â s-a calificat ╚Öi Sorana C├«rstea. Clasat─â pe locul 36 ┼či favorit─â 6, ea a ├«nvins-o ├«n turul secund cu scorul de 6-1, 6-1 pe s├órboaica Aleksandra Krunic, num─ârul 103 mondial. Urm─âtoarea adversar─â a Soranei va fi croata Donna Vekic, care e pe pozi╚Ťia 92 ├«n lume ╚Öi care a ajuns pe tabloul principal dup─â ce a trecut de calific─âri, acolo unde a ├«nvins-o ├«n meciul decisiv pe Gabriela Talab─â Lee.

Ai un pont sau mai multe informa╚Ťii pe subiect, scrie-ne pe adresa pont@click.ro!