Cu cine pot cădea CFR Cluj și FCSB vineri în grupele Conference League

CFR Cluj şi FCSB îşi vor afla, astăzi, adversarele din grupele Conference League, fază în care s-au calificat trecând în play-off de Maribor, respectiv de Viking.

CFR Cluj a jucat rareori spectaculos contra lui Maribor (FOTO: Sportpictures)

Tragerea la sorţi este programată la ora 15.30, la Istanbul, iar formațiile noastre au fost repartizate în grupa valorică 2. Ele nu pot fi adversare, de fapt și dacă făceau parte din grupe valorice diferite, tot nu ar fi putut fi colege de serie.

Conform regulamentului, cele 32 de echipe calificate vor fi repartizate în opt grupe de câte patru. Iată urnele valorice din care se vor stabili grupele.

Urna 1: Villarreal (Spania), FC Basel (Elveţia), Slavia Praga (Cehia), AZ Alkmaar (Olanda), Gent (Belgia), Istanbul Başakşehir (Turcia), Partizan Belgrad (Serbia), West Ham (Anglia)

Urna 2: CFR Cluj, Molde FK (Norvegia), FCSB, Fiorentina (Italia), FC Koln (Germania), Hapoel Beer Sheva (Israel), Apollon Limassol (Cipru), Slovan Bratislava (Slovacia)

Urna 3: Nice (Franţa), RSC Anderlecht (Belgia), Zalgiris Vilnius (Lituania), Austria Viena (Austria), Heart of Midlothian (Scoţia), Shamrock Rovers (Irlanda), Sivasspor (Turcia), FC Vaduz (Liechtenstein),

Urna 4: SK Dnipro (Ucraina), Lech Poznan (Polonia), FC Slovacko (Cehia), Silkeborg (Danemarca), Djugardens IF (Suedia), FC Pyunik (Armenia), FK RFS (Letonia), KF Ballkani (Kosovo).

Meciurile din faza grupelor se vor disputa în perioada 8 septembrie – 3 noiembrie (etapa 1 – 8 septembrie, etapa 2 – 15 septembrie, etapa 3 – 6 octombrie, etapa 4 – 13 octombrie, etapa 5 – 27 octombrie, etapa 6 – 3 noiembrie).

Universitatea Craiova, eliminată la penalty-uri

FCSB s-a calificat în grupe după ce a învins cu 3-1 în deplasare pe formația norvegiană Viking, cu un gol marcat din penalty în ultimul minut al prelungirilor.

CFR Cluj a eliminat-o pe campioana Sloveniei, Maribor, tot după un gol marcat în ultimul minut, dar din acțiune. Astfel, s-a impus cu 1-0, după 0-0 în tur.

Cea de-a treia echipă românească ajunsă în play-off, Universitatea Craiova, a fost eliminată la penalty-uri de formația israeliană Hapeol Beer Sheva.