Actorul român care s-a iubit cu un sex-simbol de la Hollywood. I-a furat inima și au fost „topiţi unul după altul”

Regretatul Ion Dichiseanu s-a iubit cu un sex-simbol al Hollywood-ului în ani '60. Povestea lor de iubire a fost trăită la cote maxime, însă pe parcurs a devenit imposibilă.

image

Sara Montiel și Ion Dichiseanu au trăit o poveste de dragoste interzisă

Sara Montiel, celebra actriță de origine spaniolă a reușit să îi cucerească inima lui Ion Dichiseanu cu ani în urmă. Vedeta a fost îndrăgostită nebunește de actorul român, motiv pentru care s-a luptat cu soțul ei, dar și cu ambasada pentru a fi alături de el la filmările peliculei „Tunelul”.

„Trăiam ceva ca un miraj. Topiţi unul după altul, nu vedeam şi nu auzeam nimic, eram doar noi doi. Ca doi adolescenţi… Nu am putut uita nicio clipă această dragoste nebunească şi, aşa cum s-a şi dovedit, imposibilă”, spunea Ion Dichiseanu în 2018, cu 3 ani înainte să se stingă din viață, potrivit Adevărul.

Sara Montiel, considerată una dintre cele mai frumoase actrițe de origine spaniolă, s-a născut în Campo de Criptana, la 10 martie 1928, într-o familie de țărani. Actrița a jucat în peste 55 de filme, iar la jumătatea anilor '60, aceasta l-a cunoscut pe Ion Dichiseanu la Festivalul Internațional de film de la Beirut. Atunci a început povestea lor de dragoste, pe care regretatul actor român a descris-o în volumul „Am fost rivalul regelui. Povestea mea de iubire cu Sara Montiel” (2018).

Distanța și autoritățile i-au despărțit

Actrița de la Hollywood a rămas o perioadă de timp în România, unde l-a însoțit pe Ion Dichiseanu la teatru, filmări, în restaurante, ba chiar și la cluburile din Capitală sau în excursii. Atunci când a primit un nou rol, Sara Montiel a plecat în Spania și a cerut ca actorul român să joace în filmul pe care ea îl refuzase. Ulterior, cei doi nu au mai reușit să se întâlnească vreme de 8 ani, din cauza discuțiilor pe care Ion Dichiseanu le avea cu autoritățile române.

La un an după ce s-au cunoscut, actrița a venit în România pentru câteva concerte, unde a fost prezentată chiar de regretatul actor, care i-a oferit un trandafir roșu în fața publicului. A mai rămas timp de 2 luni la București, însă apoi a fost nevoită să se întoarcă în Spania, pentru a-și continua cariera. Ion Dichiseanu a fost obligat să rămână în țară la acea vreme, iar cei doi și-au continuat relația la distanță, însă au ajuns să pună capăt poveștii lor de iubire.

Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
www.playsport.ro
image
sportpesurse.ro
image
www.bugetul.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
Sebastian Stan Captură Video X jpg
6 fiica adoptata a lui dragos bucur 6 jpg jpeg
11 marina vlady si robert hossein profimedia 0487607739 jpg jpeg
Jean Constantin probe foto pentru Brigada Diverse, fotograf de platou Raru Bănică Colecție Studiourile Buftea jpg
Dan Diaconescu ridicat de poliție de acasă 6 aprilie 2023 FOTO INQUAM Photos OctavGanea (6) jpg
banner cornalia catanga jpg
Banner Marina Voica
alexandru papadopol facebook jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net