Cât de bogată e Sorana Cîrstea! Care este suma impresionantă pe care a câștigat-o în 2023

Sorana Cîrstea a câștigat, în 2023, cei mai mulți bani din cariera sa și lucrurile nu se opresc aici, deoarece jucătoarea de tenis se află în turul al treilea de la US Open, turneu unde își poate rotunji veniturile, scrie adevărul.ro

Sorana Cîrstea, câștiguri mari în 2023 Foto: Profimages

Sorana Cîrstea, sume câștigate în anul 2023

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în runda a treia a turneului US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o pe rusoaica Ana Kalinskaia cu 6-3, 6-4, miercuri, la New York. Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 191.000 de dolari şi 130 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi Elena Rîbakina.

Indiferent de ce va face în duelul cu Rybakina, Sorana poate fi mulțumită de bilanțul ei financiar din acest an. Ea ocupa locul 27 în ierarhia premiilor din 2023, cu un total de 1.004.955 de dolari. Între timp, ea a ajuns la 1.195.955, după atingerea turului III la Flushing Meadows.

Și în clasamentul all-time al banilor câștigați în turnee, Cîrstea stă foarte bine, pe locul 81, cu 8.480.462 de dolari. Aici, dintre jucătoarele din România, înaintea ei se află doar Simona Halep, pe 3, cu 40.203.437 de dolari.

Apogeul carierei, la 33 de ani

De altfel, Sorana Cîrstea traversează o perioadă bună din cariera sa: ocupanta locului 30 în ierarhia mondială a tenisului feminin numără două titluri câștigate, de-a lungul vremii și a câștigat aproape opt milioane și jumătate de dolari din competițiile sportive, numai anul acesta depășind un milion de dolari din premii.

Inițial, la US Open au fost angrenate patru românce pe tabloul de simplu: Irina Begu (40 WTA) a cedat în fața jucătoarei germane Tamara Korpatsch (77 WTA), Patricia Ţig (705 WTA) a produs surpriza învingând-o pe sportiva canadiană Rebecca Marino (101 WTA), scor 7-6 (6), 7-6 (1) și urmând să urce 250 de locuri în ierarhia mondială a tenisului feminin, Gabriela Ruse (167 WTA) a cedat în fața sportivei cehe Karolína Plíšková (25 WTA), iar Ana Bogdan (59 WTA) a pierdut în runda inaugurată cu americanca Sofia Kenin (93 WTA).

Citește întreg articolul pe adevărul.ro.