Cum a cucerit-o Sorin Bontea pe soția sa. Povestea primei întâlniri la Athenee Palace, pe vremea când câștiga modest

Sorin Bontea își amintește cu drag și cu zâmbetul pe buze momentul în care și-a cucerit soția, Monica, care îi este alături de peste 35 de ani. Chef-ul nu s-a uitat la bani când s-a îndrăgostit și a dus-o pe viitoarea sa soție la cele mai cunoscute cofetării ale vremurilor: Scala și Athenee Palace. Datorită relațiilor sale, i-a oferit chiar și un pahar de Pepsi.

Cum a curtat-o Sorin Bontea pe soția lui și cât câștiga pe vremea aceea / foto: Instagram
Cum a curtat-o Sorin Bontea pe soția lui și cât câștiga pe vremea aceea / foto: Instagram

Sorin Bontea este un familist convins și iubește aceeași femeie de mai bine de 35 de ani. Monica i-a dăruit doi copii, Miruna și Iulian, care au cariere de succes. Spre deosebire de soțul ei, mereu în lumina reflectoarelor, Monica este discretă și evită camerele de filmat. Nici pe social media nu prea apar imagini cu ea, deși mulți ar vrea să o vadă mai des. Recent, chef-ul de la Pro TV a povestit cum a cucerit-o și ce cofetării frecventa pe vremea lui Ceaușescu, fără să facă eforturi financiare mari, pentru că avea un salariu bun.

Acum trebuie să duci fetele la club, să iei șampanie scumpă, cu roaba. Dacă n-ai bani de roabă, e groasă treaba. Pe vremea mea cu o savarina, o citronadă și o plimbare prin IOR dădeai pe spate o fată. Și dacă îi mai ofereai și o floare din parc, ruptă dintr-un scuar, o cucereai definitiv.

Cât câștiga Sorin Bontea la acea vreme

Pe nevastă-mea am scos-o la cofetăria Athenee Palace, că mi-a plăcut mult de tot de ea. Evident, că d-aia am luat-o de nevastă (râde). Ne-au dat și Pepsi la Athenee, dar într-o carafă de ceai, să nu se vadă. Lucrau acolo colegi de-ai mei, că eram la seral, la Economic 4, și unii erai bucătari, alții ospătari sau cofetari. Am dus-o pe soția mea și la Scala, să mâncăm un profiterol bun. Să știți că mă descurcam, aveam bani, că lucram în restaurant”, a povestit Sorin Bontea, pentru viva.ro.

Celebrul bucătar și-a amintit și de salariul pe care îl avea atunci, dar spune că șpaga câștigată în restaurant era mai importantă:

„Aveam salariul 2000 de lei, dar făceam șpagă. Și, sincer, cu banii ăia îmi permiteam să-mi fac toate plăcerile, să merg la mare, la munte, la restaurant, la cofetărie și mai dădeam și bani în casă. În rest, nici nu prea aveam ce să facem cu banii…Telefoane nu erau, haine nu prea găseai, petreceri mai făceam acasă, dar cu o bucată de cașcaval și un salam uscat țineai tot bairamul. Vinul îl aveam de la țară și cam asta era. V-am zis, nu prea aveam pe ce să cheltuim banii'”, a mai spus chef-ul.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
taylor swift travis kelce gettyimages jpg
image jpeg
Ramona Olaru la podcastul Vorba lu Jorge   captură de ecran (9) png
nicole kidman keith urban profimedia jpg
Cu ce gânduri intră Valentina Pelinel în noul an
maruta facebook jpg
Ion Dragan 1 webp
iurie darie jpg jpeg
image
actualitate.net
image
actualitate.net