Divele din Generația de Aur, lecție de eleganță pe scena Festivalului „George Grigoriu”. Corina Chiriac, Stela Enache și Marina Florea au oferit un adevărat spectacol de rafinament
Corina Chiriac (75 de ani), Marina Florea (63 de ani) și Stela Enache (75 de ani), cele trei voci de aur ale muzicii românești, au oferit sâmbătă, 10 mai, o seară memorabilă publicului prezent la Festivalul Internațional de Muzică Ușoară „George Grigoriu”, din Brăila. Cu profesionalism și eleganță, artistele au impresionat printr-o veritabilă lecție de rafinament, iar scena a răsunat sub acordurile melodiilor care au definit muzica ușoară românească.

Seara de 10 mai a fost una specială pentru ediția a XX-a a Festivalului Internațional de Muzică Ușoară George Grigoriu. Pe scenă au urcat unele dintre cele mai îndrăgite voci ale muzicii ușoare românești - Corina Chiriac, Marina Florea și Stela Enache, care au oferit publicului momente memorabile, încărcate de emoție.
Corina Chiriac, o adevărată sărbătoare a muzicii ușoare
Cunoscută pentru vocea sa inconfundabilă, Corina Chiriac a strălucit într-o creație aurie, asortată cu pantaloni negri și bijuterii masive. Energia sa debordantă și prestațiile sale memorabile au făcut ca momentul său să fie o adevărată sărbătoare a muzicii ușoare!
Marina Florea, o prezență încântătoare
Cu melodii de dragoste care au rămas întipărite în sufletele românilor, Marina Florea a impresionat prin eleganța sa. Artista a ales un costum rafinat, în tonuri de negru și gri, care i-a subliniat stilul elegant. Introdusă pe scenă de Octavian Ursulescu și Iuliana Marciuc, Marina Florea a interpretat celebrele sale piese cu aceeași pasiune care a consacrat-o de-a lungul anilor.
Stela Enache, dovadă de eleganță
Cunoscută pentru hitul care a cucerit generații întregi, „Ani de liceu”, Stela Enache a încântat publicul cu prezența sa elegantă. Celebra artistă a purtat o rochie albă impecabilă și a adus o notă de rafinament și grație pe scenă. Vocea sa inconfundabilă a răsunat pe scenă, iar publicul a fost fermecat.
Pe lângă prezența acestor mari doamne ale muzicii ușoare românești, atmosfera a fost completată de recitalurile susținute de Raluka (35 de ani) și Marcel Pavel (65 de ani). De asemenea, band-ul condus de Ionel Tudor, alături de Andrei Tudor, Eugen Tegu, Cătălin Milea, Ciprian Pop, Dan Pirici, Liviu Negru și Vlad Popescu a completat armonios seara.
Evenimentul a inclus și momente culturale inedite, precum expoziția de portrete realizate de graficianul și caricaturistul Leonte Năstase, dar și o prezentare de modă. De asemenea, vizitatorii s-au bucurat de meșteșugurile autentice ale artizanilor prezenți la festival.

































