Copacul care produce roșii poate ajunge până la 4 metri înălțime și are fructe zemoase. Se cultivă și în România: „Acest soi de roșii l-am căutat timp de trei ani”

Nenumărați români care locuiesc la curte aleg să folosească acest spațiu într-un mod cât mai practic, așa că plantează fructe și legume. Iar cum roșiile se numără printre cele mai populare și mai îndrăgite ingrediente din țara noastră, nu va surprinde pe nimeni să vadă români care cresc propriile tomate. Însă, nu mulți oameni știu că există un pom înalt de patru metri care poate produce roșii gustoase și frumoase!

Roșiile sunt foarte populare în România / foto: IStock
Roșiile sunt foarte populare în România / foto: IStock

Cele mai multe rețete din țara noastră vor conține, într-un fel sau altul, roșii. Fie că este vorba despre tomate în sine sau despre produse precum bulionul, mâncarea românească se bazează foarte mult pe acest ingredient delicios. Din acest motiv, foarte mulți români care stau la curte cultivă propriile roșii, fie pentru consum propriu, fie pentru a le vinde.

Cu toate acestea, nu mulți oameni știu că există și roșia-pom, un soi originar din Italia care poate ajunge chiar și la 3 – 4 metri înălțime! Acest soi ar fi apărut în urma unui proces de hibridare, fiind nu numai practic, dar și foarte impresionant din punct de vedere estetic.

Acest pom poate ajunge chiar și la patru metri înălțime

Soiul ar fi apărut în Italia, în jurul anului 1937. Cu toate acestea, în ziua de astăzi se găsește în mai multe locuri din lume.

„Acest soi de roșii l-am căutat timp de trei ani. După ce am văzut o poză care m-a lăsat cu gura căscată. Am tot căutat să găsesc sămânță și să văd dacă se pot obține aceleași rezultate și în clima de la noi din țară. La origine este un soi italian, care a fost obținut prin 1937 de o familie de grădinari. La vremea în care căutam eu sămânța, nu am găsit-o în Italia, ci am cumpărat-o din Canada”, spunea pasionatul de grădinărit Vali Cucu, potrivit agrointel.ro.

Are nevoie de foarte multă apă

Potrivit specialistului, acest soi produce roșii foarte gustoase. Cu toate acestea, el are nevoie de foarte multă apă, un detaliu pe care trebuie să îl aibă în vedere cei care sunt interesați de soiul italian.

„Fructele sunt foarte gustoase și au o formă neregulată. Specialiștii spun că, dacă se asigură condiții optime, începând cu anul 4 de plantare, de pe o singură plantă se pot recolta și 100 de kilograme. Este un soi care consumă foarte multă apă, pe timp de vară, le pun cam 10 litri de apă pe zi, la fiecare ghiveci”, mai spunea Vali Cucu.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
Dr  Virgiliu Stroescu, foto Instagram  jpg
Netflix HBO Max warner bros jpg
cea mai tanara miliardara din lume are 29 de ani a avut o idee care a imbogatit o rapid 1029087 png
vera webp
Pantone Color Institute jpeg
crima pexels jpg
image png
image png
image
actualitate.net
image
actualitate.net