Continuă cursa spre titlu: Simona Halep s-a calificat în sferturi la Madrid

Simona Halep a ob╚Ťinut o calificare spectaculoas─â ├«n sferturile de final─â ale turneului de la Madrid.

Simona Halep a cucerit de dou─â ori titlul la Madrid (FOTO: EPA)

Rom├ónca a ├«nvins-o cu scorul de 6-4, 6-4 pe americanca Cori Gauff, dup─â o revenire fabuloas─â ├«n setul secund. Atunci, adversara ei a condus cu 4-1, dar rom├ónca s-a enervat pu╚Ťin - dar nu ca pe vremuri - ╚Öi a reu╚Öit s─â ├«ntoarc─â spectaculos rezultatul final. Ea s-a impus la cap─âtul unui meci care a durat o or─â ╚Öi 20 de minute ╚Öi care i-a asigurat nu doar calificarea ├«n antepenultimul act, ci ╚Öi urcarea pe locul trei ├«n clasamentul all-time al c├ó╚Ötigurilor din WTA, dup─â surorile Williams. Rom├ónca are acum aproape 39 de milioane de dolari c├ó┼čtiga┼úi ├«n carier─â ┼či numai surorile Williams, Serena (94.518.971 de dolari) ┼či Venus (42.280.540 de dolari) au mai mult dec├ót ea.

Va juca în sferturile de finală la Madrid cu Ons Jabeur

├Än sferturile de final─â, Simona Halep va juca ├«mpotriva tunisiencei Ons Jabeur, ocupanta locului 10 mondial ╚Öi cap de serie num─ârul 8. Aceasta a ├«nvins-o cu scorul de 6-2, 3-6, 6-2 pe elve╚Ťianca Belinda Bencic, a 11-a favorit─â a turneului. P├ón─â acum, cele dou─â juc─âtoare s-au mai ├«nt├ólnit de trei ori, tenismena noastr─â conduc├ónd cu scorul general de 2-1. Aceasta va fi, ├«ns─â, prima partid─â pe zgur─â dintre ele. Jabeur sper ca la meciul cu rom├ónca s─â aib─â de partea ei ╚Öi sprijinul fanilor locali, pentru c─â ea ar putea s─â r─âzbune eliminarea celei mai bune juc─âtoare iberice, Paula Badosa: ÔÇŁVreau s─â v─â reamintesc c─â Simona a c├ó╚Ötigat ├«mpotriva Paulei Badosa, care este din Spania, a╚Öa c─â dac─â o voi ├«nt├ólni pe Simona trebuie s─â m─â sus╚Ťine╚Ťi pe mineÔÇŁ, a declarat tunisianca la Madrid.

Pentru Simona Halep, aceasta este prima competi╚Ťie pe care o disput─â sub ├«ndrumarea antrenorului francez Patrick Mouratoglou. ╚śi, p├ón─â acum, rezultatele sunt foarte bune, nu doar calificarea ├«n sferturile turneului spaniol, ci ╚Öi agresivitatea crescut─â din jocul ei fiind o dovad─â a faptului c─â a luat o decizie foarte bun─â.

Ai un pont sau mai multe informa╚Ťii pe subiect, scrie-ne pe adresa pont@click.ro