Max Verstappen, campion mondial la Formula 1, după o cursă unică în istorie

La cei 25 de ani ai săi, Max Verstappen are toate motivele să se simtă mândru: olandezul a devenit campion mondial la Formula 1 pentru a doua oară în cariera sa. Cel mai recent, pilotul lui Red Bull Racing a încheiat din postura de campion Marele Premiu de Formula 1 din Japonia, desfășurat în condiții speciale, date fiind condițiile meteo.

Max Verstappen, campion matematic (FOTO: EPA)

Cursa va fi, cu siguranță, una pe care nu o va uita - deși a început la ora 8 dimineață, a fost întreruptă după trei tururi, din pricina ploii. Pauza a durat mai bine de două ore și, mai apoi, deși trebuia să curprindă 53 de tururi, Marele Premiu al Japoniei a ajuns la final după 28 de tururi și trei sferturi de oră de cursă propriu-zisă.

Campion matematic, cu patru etape înainte de final

Pilotul olandez a încheiat cu un avans de peste 27 de secunde, față de mexicanul Sergio Pérez, de la Red Bull Racing și peste 31 de secunde, față de monegascul Charles Leclerc, de la Ferrari, cei doi completând podiumul de la Suzuka.

Marele Premiu al Japoniei a fost întrerupt peste două ore (FOTO: EPA)

Sezonul mai are în desfășurare patru curse, însă Max Verstappen este deja campion matematic, cu 366 de puncte - 113 peste Sergio Pérez și 114 peste Charles Leclerc. Cei doi nu mai au nicio șansă să-l ajundă din urmă pe olandez. Cursele rămase din acest sezon sunt programate în Texas, pe 23 octombrie, în Mexic, pe 30 octombrie, în Brazilia, pe 13 noiembrie și în Abu Dhabi, pe 20 noiembrie.

Sezonul actual de Formula 1 mai are patru etape (FOTO: EPA)