Simona Halep, detronată de o compatrioată, după 10 ani de supremație în clasamentul WTA

Jucătoarea de tenis din România, Irina Begu, s-a calificat, pentru a doua oară în carieră, în sferturile turneului de la Madrid, după ce a învins-o pe rusoaica Liudmila Samsonova (24 de ani, 18 WTA), scor 6-4, 6-4.

Halep a fost prima româncă în clasamentul WTA timp de un deceniu / foto: Profimedia

Irina a început primul set cu stângul, permițându-i adversarei sale să ajungă la 3-0, dar a recuperat, și, până la urmă a reușit să-l câștige cu 6-4. Actul secund a fost echilibrat, dar românca a preluat inițiativa în game-ul 9 și a reușit break-ul decisiv.

Cu cine va juca Irina Begu în turul următor

begu jpg

Grație acestei performanțe, Irina Begu și-a egalat cea mai bună performanță la Madrid. A mai ajuns în „sferturi” în 2015 și 2016. Totuși, la ultimele trei participări, românca n-a depășit primul tur.

Irina Begu o va întâlni, în „sferturi” la Madrid, pe învingătoarea din partida Paula Badosa (Spania, 42 WTA) – Maria Sakkari (Grecia, 9 WTA).

Calificarea în sferturile de finală la Mutua Madrid Open e recompensată cu 161.525 de dolari și 215 puncte în clasamentul WTA.

„Samsonova a început foarte bine meciul, dar ulterior mi-am intart și eu în ritm și am făcut mai puține greșeli. Mă bucur că am reușit să câștig și să mă calific.

Vă mulțumesc pentru că ați venit. Sunt mulți români aici, mai ales la Madrid. Vă mulțumesc și vă aștept la următorul meci”, a declarat Irina Begu la finalul meciului, potrivit digisport.ro.

Irina Begu a întrecut-o pe Halep în clasamentul WTA

Această victorie răsunătoare o duce pe Begu înaintea Simonei Halep în clasamentul WTA, care a fost actualizat astăzi.

Irina a urcat pe locul 27, cu 1443 de puncte. Halep e pe 29, cu 1350 de puncte.

Simona Halep (31 de ani) nu a mai jucat un meci oficial din 29 august 2022, la US Open. Românca a fost învinsă în primul tur de ucraineanca Daria Snigur, scor 2-6, 6-0, 4-6, apoi a fost depistată pozitiv la substanța interzisă Roxadustat.

Recent, constanțeanca a lansat un apel către Federația Internațională de Tenis pentru a-i fi ridicată suspendarea și pentru a fi judecată în regim de urgență în cazul de dopaj.