Simona Halep, eliminată în sferturile de finală la Madrid

Visul frumos s-a încheiat pentru Simona Halep. După trei meciuri în care părea că plutește pe zgură, românca a fost readusă cu picioarele pe pământ de o jucătoare care a știu exact ce a vrut de la meci: tunisianca Ons Jabeur.

Simona Halep a fost eliminat─â la Madrid (FOTO: EPA)

Totul s-a petrecut ├«n sferturile de final─â ale turneului de la Madrid, acolo unde Jabeur, care ocup─â locul 10 ├«n clasamentul mondial, a ├«nvins-o pe Halep cu scorul de 6-3, 6-2, la cap─âtul a 67 de minute. Din p─âcate, diferen╚Ťa dintre locul 10 ╚Öi pozi╚Ťia a 21-a, pe care o ocup─â acum rom├ónca, a fost foarte vizibil─â ├«n meciul disputat ├«n deschiderea programului zilei de joi. ├Äntr-at├ót de exasperant pentru Simona a fost jocul adversarei sale, c─âreia i-au ie╚Öit scurtele plasate l├óng─â fileu de ziceai c─â le reu╚Öe╚Öte pe un joc pe calculator, ├«nc├ót ├«n setul secund a rupt o rachet─â de nervi.

Simona Halep, prima înfrângere de la începerea colaborării cu Patrick Mouratoglou

Acesta a fost cel de-al patrulea meci al juc─âtoarei noastre de la startul colabor─ârii cu antrenorul Patrick Mouratoglou ╚Öi a fost exact cel din care trebuie s─â trag─â cele mai mari ├«nv─â╚Ť─âminte, pentru c─â a fost cel care i-a ar─âtat sl─âbiciunile Simonei. ├Än primele 3 partide, ea ar─âtase un joc exact, de cele mai multe ori f─âr─â gre╚Öeal─â, iar din aceste partide nu prea ai multe de ├«nv─â╚Ťat, pentru c─â totul merge strun─â.

Până la următorul turneu, care va avea loc săptămâna viitoare, la Roma, Simona Halep și antrenorul ei pot corecta toate elementele negative demonstrate de româncă împotriva lui Ons Jabeur, astfel încât Simona să se apropie din nou de trofeul italian, pe care ea și l-a adjudecat în urmă cu doi ani.

Apoi, dup─â o pauz─â de o s─âpt─âm├ón─â pe care o va petrece, cel mai probabil, la Academia Mouratoglou, din Paris, Simona va juca la Roland Garros, acolo unde nimeni nu poate anticipa ce va face. Dac─â ne-am lua dup─â presta╚Ťiile din primele trei meciuri s-ar num─âra printre principalele favorite, dar dac─â am socoti dup─â jocul din partida cu tunisianca, atunci e posibil s─â nu treac─â de primele tururi.

Ai un pont sau mai multe informa╚Ťii pe subiect, scrie-ne pe adresa pont@click.ro