Stejari de oțel. România a mai făcut un pas spre Rugby World Cup

Naționala de rugby a câștigat (37-27) în fața Portugaliei, revenind senzațional de la 13-27, Stejarii au mai făcut un pas important spre calificarea la Cupa Mondială din Franța, de anul viitor. Ei au depășit o selecționată care izbutise un egal (25-25) pe terenul Georgiei, cu o săptămână înainte.

Stejarii au sărbătorit victoria pe teren (Foto: Marian Burlacu)

Găzduită de Stadionul Național de Rugby ”Arcul de Triumf”, disputa a avut două părți distincte. În primele 40 de minute, România n-a izbutit să stăvilească atacurile „lupilor”, care au dat trei eseuri la rând! Astfel că tabela a arătat un neverosimil avantaj pentru oaspeți la pauză (13-22). Neverosimil în condițiile în care naționala noastră a câștigat, până sâmbătă, 23 din cele 26 de partide directe, având și un succes cu 92-0 în 13 aprilie 1996.

Lusitanii au pierdut și bonusul defensiv

Nici al doilea mitan n-a început prea bine pentru noi. Stejarii au ales marginea în locul unei penalități relativ ușor de concretizat, însă balonul s-a rătăcit în „22”-ul advers... Lusitanii au contraacat și au înscris o nouă încercare, prin Pinto. Astfel că diferența s-a majorat (13-27 în minutul 48).

Mai apoi, însă, în condițiile în care pe teren au intrat jucători de experiență precum Florin Surugiu, Alexandru Țăruș sau Andre Gorin, jocul Stejarilor a devenit mult mai exact. Și cum și portughezii au acuzat o epuizare după ritmul ridicat impus de ei până atunci, România a izbutit să revină într-o manieră senzațională.

România a încheiat meciul cu Portugalia printr-un eseu între buturi (Foto: Marian Burlacu)

Cojocaru (min. 52) și Savin (min. 63) au izbutit eseuri transformate de Melinte, care a mai pus 3 puncte pe tabelă dintr-o penalitate. Astfel că România a trecut din nou în avantaj (30-27). Diferența s-a majorat la ultima acțiune, când încercarea lui Gorin le-a răpit oaspeților și punctul bonus defensiv.

Andre Gorin a marcat ultimul eseu al Stejarilor în meciul cu Portugalia (Foto: Marian Burlacu)

”Am luptat. Am sperat. Am câștigat. Suntem și mai aproape de Cupa Mondială. Vă mulțumesc tuturor pentru această seară magică”, a comentat într-o postare pe Facebook Alin Petrache, președintele FRR.

Aceasta a fost a doua victorie a Stejarilor din ediția 2022 a Rugby Europe Championship după aceea din partida cu Rusia (34-25). Ei vor juca la Madrid, cu Spania, în 27 februarie, un meci care, în cazul unei victorii, le poate asigura prezența la Cupa Mondială de anul viitor.