Iaremciuk, mesaj pro-Ucraina după golul din Liga Campionilor

Ultimele partide din prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal s-au încheiat cu rezultate pozitive pentru oaspeți.

Iaremchuk și mesajul de susținere pentru Ucraina (FOTO: EPA)

La Madrid, Manchester United a scos un egal (1-1) cu Atletico, iar la Lisabona, Ajax a remizat (2-2) cu Benfica. Autor al golului care a restabilit egalitatea pe Stadio Da Luz, Roman Iaremciuk a sărbătorit reușita scoțându-și tricoul roșu și dezvăluind astfel un altul, negru, cu un simbol pro-Ucraina. ”Am vrut să-mi susțin țara. Am reflectat mult la aceasta și îmi este teamă de ceea ce se întâmplă acolo. Clubul mă susține. Am vorbit și a dorit să facă totul pentru a mă ajuta”, a declarat fotbalistul ucrainean pentru CNN.

Născut la Lvov, în 27 noiembrie 1995, Roman Iaremciuk a evoluat în cariera sa la Dinamo Kiev, FK Oleksandria și La Gantoise înainte de a semna cu Benfica, în 2021.  În partida de la Lisabona, Ajax a condus cu 1-0 și 2-1 prin golurile reușite de Tadic (min. 18) și Haller (min. 29). Benfica a izbutit să egaleze prin autogolul lui Haller (min. 26) și golul lui Iaremciuk.

Atletico Madrid, al șaptelea meci la rând fără victorie

Într-un alt meci, la Madrid, Manchester United a scos un egal, 1-1, cu Atletico. Oamenii lui Diego Simeone au dominat o mare parte a disputei. Ei au izbutit să deschidă scorul prin Joao Felix, cu o lovitură de cap, în minutul 7. Englezii au egalat pe o contră, prin Elanga, în minutul 80. De remarcat și faptul că golurile s-au înscris la primul șut pe poartă al celor două echipe.  Atletico Madrid a înregistrat astfel al șaptelea meci disputat acasă, în Liga Campionilor, în care nu izbutește să câștige.

Finala Ligii Campionilor ar putea fi mutată de la St. Petersburg

În contextul conflictului armat dintre Rusia și Ucraina, presa din Regatul Unit a anunțat că UEFA ia în calcul mutarea finalei ediției 2021/2022 a Ligii Campionilor la fotbal de la St. Petersburg. În acest context, disputa programată în 28 mai s-ar putea juca la Londra, pe stadionul Wembley.