De ce să eviți fierberea legumelor. Se pare că nu este cea mai bună metodă de gătit

Consumul regulat de legume este esențial pentru menținerea unei stări optime de sănătate, fiind asociat cu reducerea riscului de afecțiuni cardiovasculare, obezitate și diabet de tip 2. Cu toate acestea, este important să ne gândim și la modul în care le pregătim, deoarece procesul de gătire poate influența semnificativ valoarea lor nutrițională. Desigur, fierberea este una dintre metodele tradiționale de gătire a legumelor, dar există câteva aspecte pe care ar trebui să le avem în vedere atunci când alegem această metodă.

Legume fierte. Foto: arhiva.
Legume fierte. Foto: arhiva.

Pierderea substanțelor nutritive prin acest mod de gătire

Unul dintre principalele dezavantaje ale fierberii legumelor este pierderea substanțelor nutritive în apa de gătit. Multe vitamine, în special cele solubile în apă, cum ar fi vitamina C și cele din complexul B, sunt sensibile la căldură și pot fi dizolvate în lichidul de fierbere. Astfel, chiar dacă legumele în sine rămân sănătoase, apa poate deveni bogată în nutrienți, lăsându-le pe acestea să piardă parte din valoarea lor nutrițională.

Citește mai multe pe canal33.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
casatorie istock jpg
A fost capturată încă o ursoaică la Braşov FOTO Asociaţia Milioane de Prieteni
microbuz austria facebook webp
papagal societatea ornitologica romana jpeg
ochi istock jpg
Cumparaturi in magazine  Foto Freepik com jpg
postura getty1 jpeg
atentatul din 11 septembrie jpg
image
image